Facebook
Tento web používá cookies k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a funkcím sociálních médií. Používáním této webové stránky souhlasíte s použitím cookies.
Produkty

Správné použití paliva se stabilizátorem

Stabilizátor benzínu

Díky zásahům ekologických aktivistů s tlakem na zpřísňování emisních norem se nyní do benzinu E5 pro spalovací motory přidává prozatím 5% hygroskopické bio-složky = biolíh a nyní od r. 2019 to má být tragických 10% - E10 !!. Právě hygroskopie je vlastnost na sebe vázat vzdušnou vlhkost a díky těmto bio-složkám dochází asi po 3 měsících k degradaci benzinu a napadání celé palivové soustavy usazeninami a oxidací, které brání startování motoru a pokud motor nastartuje, tak nemá schopnost dosáhnout plného výkonu a jeho běh je nepravidelný, trhavý a kolísavý. Navíc u dvoutaktních motorů velmi často dochází k zadření vlivem tvorby vodních par při expanzi s výrazným omezením funkce přidaného oleje v benzinu. Proto je nutné používat vždy čerstvé palivo a benzin neskladovat!

Palivo ošetřené stabilizátorem po odstávce stroje eliminuje potíže při startech a nepříjemnosti s finančně nákladnými palivovými soustavami. Přimíchání stabilizátoru do paliva zajistíte spolehlivou funkčnost všech benzinových motorů u traktorku, křovinořezu, sekačky, rideru, motorové pily, motocyklu, auta či dalších strojů s benzinovým motorem a nevzniknou potíže se startováním po delší odstávce, třeba po zimě ale s dle praxe ne déle než 1 rok!

Přísada je určena pro použití u všech benzinových motorů i dvoutaktních s katalyzátory i bez nich. Chrání před usazeninami a oxidací a tím udržuje čistotu palivového systému.

Podmínka použití pro bezproblémový provoz stroje je používat vždy čerstvé palivo a z vlastní zkušenosti doporučuji nejlépe aditivovaný resp. prémiový benzin od renomovaných výrobců např. Mol EVO 100 Plus, OMV MaxxMotion 100, Shell V-Power Racing 100. Benzin VERVA 100 je zbarven do zelena a klame zabarvením zeleným olejem pro dvoutaktní motory. Navíc do 100 oktanových benzinů není přidáván biolíh ale složka MTBE nebo ETBE, která není hygroskopická. Prémiová paliva se dle výrobců podílí i na delší životnosti motorů vlivem přidaných aditiv vedoucí k čistotě celého systému sání a spalovacího prostoru.

Nepořizovat si palivo do kanystrů na delší dobu než 3 měsíce! Pokud se rozhodnete pro uskladnění paliva na delší dobu tak použijte stabilizátor ihned do čerstvého benzinu, zatřepat s kanystrem pro smíchání přísady, poté zcela naplnit nádrž stroje a nastartovat aby se palivo se stabilizátorem nasálo do celého systému palivové soustavy. U dvoutaktních motorů musí být v palivu také doporučený olej, nejlépe olej Husqvarna LS+ ale žádný olej nesmí být starší více než 1 rok po otevření – motorové pily, křovinořezy a jiné stroje. Doporučuji si vytvořit čas a 1x za měsíc stroj nastartovat a nechat běžet alespoň 5 minut.

Nejlepší palivo pro veškerou zahradní a lesní techniku je alkylátové palivo XP Power 2T. Vyrábí se ve Švédsku pro dvoutaktní i čtyřtaktní motory a je v nabídce u prodejní sítě Lignus F-M ve všech prodejnách. Není hygroskopický a nenapadá palivové systémy oxidací či usazeninami. Tím je zajištěn bezproblémový provoz až do dvou let.

Pozor! Starý a nekvalitní benzin neošetří žádná přísada. Takové palivo je nutné předat na sběrné místo nebezpečných odpadů k odborné likvidaci, které provozuje každé okresní město. V naší lokalitě provádí službu odběru nebezpečných odpadů Frýdecká skládka a.s.

Článek čerpá z volně dostupných informací výrobce stabilizátoru, Čepro a.s., pak dle ČSN 656500 – skladovatelnost paliv, a z vlastních servisních zkušeností.

Lignus Frýdek-Místek
Autorizovaný servis Husqvarna
servisní technik, Radek Chalupa